MIEJSKIE SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŻARACH
Get Adobe Flash player

Wolontariat

AKTUALIZACJA 7.07.2020

Aktualnie, ze względu na panującą pandemię, wolontariat grupowy organizowany przez ŻSOZ Aport, nie odbywa się do odwołania.

Jak najbardziej zachęcamy jednak do uczestniczenia w wolontariacie indywidualnym. Niestety, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, i w schronisku obowiązują pewne obostżenia. Jednym z nich jest zakaz przebywania na terenie schroniska osobom niepełnoletnim. Dlatego, mimo że zanim zaistaniała ta sytuacja, wolontariuszem w schronisku mogła zostać osoba w każdym wieku (osoby poniżej 16 roku życia tylko pod opieką kogoś pełnoletniego), aktualnie wolontariat odbywają tylko osoby pełnoletnie

Ta i inne ważne kwestie:

  • na terenie schroniska mogą przebywać tylko osoby pełnoletnie
  • na terenie schroniska mogą przebywać na raz tylko 2 osoby,
  • wchodząc do budynku administracyjnego, należy założyć maseczkę,
  • i coś niezwiązane z koronawirusem: wymagamy podpisania porozumienia / umowy wolontariackiej (w schronisku można pobrać specjalny wniosek, który należy wypełnić i złożyć w biurze schroniska. Po przygotowaniu przez schronisko umowy, należy się na niej podpisać)

 

Wolontariat indywidualny odbywa się w:
- poniedziałki w godzinach 14:00 - 19:00,
- wtorki w godzinach 14:00 - 19:00,
- czwartki w godzinach 14:00 - 19:00,
- piątki w godzinach 14:00 - 19:00,
- soboty w godzinach 10:00 - 16:00

 

 


W obecnej chwili w Schronisku od kwietnia 2012 r. działa wolontariat organizowany przez Żarskie Stowarzyszenie Aport. W ubiegłych latach w okresach wakacyjnych przychodziły do Nas nasze wolontariuszki po to by powyprowadzać nasze psiaki i się z nimi pobawić.

Wolontariusze przez cały rok zbierają się w Schronisku w piątki od godziny 16 oraz w soboty od godziny 10. W okresie zimowym ze względu na to, że szybciej robi się ciemno spotkania odbywają się tylko w soboty. Bardziej doświadczeni wolontariusze mogą przychodzić do Schroniska również w inne dni.

Jeśli jesteś zainteresowana/y wolontariatem zgłoś się do Pani Anny Walickiej, która jest opiekunem wolontariuszy lub przyjdź do Schroniska w momencie zbiórki wolontariatu.

 

Wolontariusze to ludzie, którzy kochają zwierzęta i chcą im pomóc. Dzięki ich pracy zwierzaki, które przebywają w naszym Żarskim Schronisku są socjalizowane, uczone posłuszeństwa i chodzenia na smyczy.  Poznają nasze psiaki z innej strony, dają im coś, czego będąc w Schronisku brakuje im najbardziej - miłość, gdyż pracownicy podczas swoich codziennych zadań nie są w stanie poświęcić psiakom tyle czasu, ile by potrzebowały. Poza tym wolontariusze w okresie letnim dbają o pielęgnację, kąpiąc, czesząc a nawet strzyżąc nasze kudłaczki.

W okresie zimowym dbają o to, by naszym pupilom wymieniać posłania , zabezpieczyć ich w odpowiedni sposób przed zimnem.  Przez cały rok tworzą opisy psiaków, nadają im imiona, pomagają  wieszać plakaty dotyczące organizowanych przez Nas akcji promujących adopcję psiaków.

 

Wolontariusze często podczas pobytu przejmują pałecz i oprowadzają odwiedzających i pomagają w wyborze odpowiedniego psiaka, gdyż jako osoby, które poświęcają psom wiele uwagi potrafią o każdym z nich coś opowiedzieć.

Na spacer wyprowadzane są takie psiaki, co do których nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie można wyprowadzać psów, które w Schronisku są jako nowo przybyłe, gdyż pies taki przez pierwsze dni jest na obserwacji pracowników i weterynarza, którzy zwracają uwagę na to, czy pies nie jest agresywny lub chory.

 

 

Zachęcamy wszystkich do przyjścia, zobaczenia i przekonania się, jak wiele pozytywnej energii może dać pomaganie naszym braciom mniejszym, którzy tak wiele w swoim życiu przeszli.