MIEJSKIE SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŻARACH
Get Adobe Flash player

Wolnożyjące koty

Wolno żyjące koty

Koty wolno żyjące to zwierzęta dzikie, które w myśl art. 21 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.) stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Stanowią one stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność w budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą być potencjalnym źródłem niebezpiecznych chorób. Koty wolno żyjące nie są bezdomnymi zwierzętani, w związku z tym nie powinno się ich wyłapywać ani utrudniać bytowania w obecnym dla nich miejscu. Zamykanie dostępu do ich naturanych schronień w terenach zabudowanych jak np. piwnice jest niehumanitarne. Świadome zamykanie kotów wolno żyjących w pomieszczeniu , bez możliwości wydostania się, które skazuje je na śmierć z powodu pragnienia i głodu jest karalne.

Schroniska nie są dobrymi miejscami dla wolno żyjących kotów, wyjątkiem są młode kocięta, które dadzą się oswoić i mają szansę na adopcję, oraz koty, które są chore lub kalekie i nie poradzą sobie same w swoim naturalnym środowisku.

 

 

Należy pamiętać jak wiele zawdzięczamy kotom, które mieszkają na naszych ulicach, klatkach, piwnicach przede wszystkim dzięki wolno żyjącym kotom zmniejsza się populacja gryzoni w naszym środowisku.

Takim kotom należy zapewnić : 

  • cały rok warunki do schronienia - otwarte okieknka piwiniczne, udostępnione komórki, garaże itp.

  • wartościowy pokarm, czystą wodę do picia – nie mleko !

  • w miarę możliwości koty powinny być kastrowane / sterylizowane by zapobiegać rozmnażaniu,

  • środki odrobaczające i przeciwpchelne , w razie konieczności opiekę lekarza weterynarii.

W miejscu, gdzie przebywają wolno żyjące koty należy bardzo starannie dbać o porządek i higienę. Należy pamiętać, że jeśli podejmujemy się tego zadania, to jesteśmy zobowiązani moralnie do regularnego zapewniania im pozywienia na odpowiednim poziomie, dbania o to by były zdrowe i zadbane, a miejsce przebywania było na bieżąco sprzątane.

 

Do Żarskiego Schroniska zostają przyjęte tylko takie koty, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w naszym środowisku, czyli są albo zbyt małe na to by móc egzystować, albo są kotami chorymi lub powypadkowymi -  w tym przypadku koty są leczone a po skończonej rekonwalescencji wypuszczane są na wolność.

Dokarmianie wolno żyjących kotów w okresie zimowym :

Pracownicy Schroniska w okresie od 1 listopada do 31 marca w wyznaczonych miejscach na terenie Żar będą dokarmiać wolno żyjące koty w tym celu nawiązana zostanie współpraca z organizacjami społecznymi, których statutowym celem jest ochrona zwierząt lub z osobami społecznie dokarmiającymi , w celu ustalenia miejsc bytowania tych zwierząt, ich ilości oraz ewentualnego udziału w ich dokarmianiu.