MIEJSKIE SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŻARACH
Get Adobe Flash player

Sterylizacja

    Sterylizacja lub kastracja psa/kota to zabieg chirugiczny, na skutek którego zwierze staje się nieowracalnie bezpłodne. Wysterylizowana suczka już nigdy nie będzie miała cieczki lub rui, wykastrowany samiec więcej już nie będzie odczuwał popędu płciowego.

 

Po zabiegu zwierzęta w ciągu kilku dni wracają do zdrowia !!

 

 

    Sterylizacja u suk pozwala na uniknięcie wielu chorób m.in. chroni je przed ropomaciczem, po sterylizacji suka również nie zachoruje na nowotwór narządów rodnych - gdyż nie ma jajników, sterylizacja również pomaga uniknąć sukom nowotworu gruczołu mlekowego. Sterylizacja całkowicie eliminuje urojone ciąże u suk, które nie pozostają bez wpływu na psychikę zwierzęcia.

 

    U samców kastracja pozwala zapobiec nowotworom układu płciowego, przepuklinom, schorzeniom prostaty, schorzenia te mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie będzie wdawał się w bójki z innymi samcami o sukę, nie będzie mial skłonności do włóczęgostwa, będzie miał mniej dominujący charakter.

 

Najważniejszym plusem sterylizacji/kastracji jest zapobiegnięcie przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanym przyrostom naturalnym psów. 

 

    Do wad kastracji / sterylizacji należy ryzyko związane z narkozą - istnieje ono jak przy każdym zabiegu, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym , na szczęście jest ono minimalne. Psy wykastrowane/ wysterlizowane mają większą skłonnośc do nadwagi, pamiętać jednak należy że nie tyje się z powietrza. Jeżeli psiak za dużo przybiera na wadze, nalezy ograniczyć mu porcje jedzenia albo zwiększyć dawkę ruchu.

 

 

W Żarskim Schronisku od 2012 roku wszystkie psy, które przechodzą na własność Schroniska podlegają obowiązkowej sterylizacji / kastracji