MIEJSKIE SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŻARACH
Get Adobe Flash player

Aktualności

COVID-19 a postępowanie ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi

Kochani, dzisiaj na jednej żarskiej grupie przeczytałam, że pod drzwiami jednego z weterynarzy była długa kolejka ludzi ze swoimi zwierzakami, kórzy tam stali bo chcieli je uśpić. Nie jest to prawdą. Rozmawiałam dzisiaj z weterynarzem i ani on ani jego pracownicy nie spotkali się z przypadkiem osoby, która w tym okresie chciałaby uśpić psa czy kota ze względu na strach przed chorobą. Do nas do schroniska również nie zgłaszają się osoby, które chcą oddać swoje zwierzaki.
Poniżej wklejam sposób postępowania ze zwierzętami domowymi opracowane przez głównego lekarza weterynarii.
Przypominam, że tworzymy bazę osób, które chętne są wyprowadzać psy na spacery - można zgłaszać się dalej (przez facebook lub telefonicznie 68 444 71 47) Jeśli macie sąsiadów, którzy w tym okresie nie powinni wychodzić na zwenątrz a mają zwierzaki powiedzcie im by zgłosili się do nas - będziemy przydzielać im osoby, które zajmą się wyprowadzaniem ich psiaków.
Dodatkowo w schronisku jesteśmy przygotowani na tyczasowe przyjęcie psów osób, które trafią do szpitala albo ich stan zdrowia będzie na tyle zły, że nie pozwoli na tymczasową opiekę nad psem.
Trzymajcie się cieplutko i uważajcie na siebie i na swoich bliskich.
K. Łach

 

COVID-19 a postępowanie ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi


Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad nimi tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie.

W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, w odniesieniu do zwierząt domowych można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt, opcjonalnie innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę. Należy również wziąć pod uwagę możliwość poszukania informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami.

Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną, co wynika z zapisu art. 163 Konstytucji RP, zgodnie z którym samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Można także skontaktować się z najbliższym zakładem leczniczym dla zwierząt. Niektóre z klinik, lecznic, przychodni i gabinetów weterynaryjnych mogą włączać się w pomoc osobom znajdującym się na kwarantannie, poprzez czasowe przyjmowanie ich zwierząt, W miarę możliwości i posiadanej infrastruktury (boksy dla zwierząt, izolatki itp.), przy czym będzie to każdorazowo ich decyzja.

Inspekcja Weterynaryjna nie posiada możliwości objęcia takich zwierząt opieką.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby


Źródło : https://www.wetgiw.gov.pl/…/covid-19-a-postepowanie-ze-zwie…

powrót