MIEJSKIE SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W ŻARACH
Get Adobe Flash player

Aktualności

Pomóżmy kotom wolno bytującym przetrwać zimę !

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Żarach przypomina właścicielom, zarządcom, administratorom nieruchomości, ogrodów działkowych oraz mieszkańcom Żar, o obowiązku brania czynnego udziału w zapewnieniu opieki i ochrony wolno żyjącym kotom.

Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zgodnie z którymi, człowiek jest winien zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie, przez co rozumie się traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę.

Ponadto, zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Nadmieniamy, iż koty wolno żyjące stanowią nieodłączny element ekosystemu miejskiego i naturalną ochronę przed gryzoniami.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla tych zwierząt, a ich

sytuacja zależy głównie od wrażliwości i odrobiny dobrej woli każdego z nas. Proponujemy stworzenie dla nich bezpiecznych, ciepłych i suchych schronień z dostępem do wody i jedzenia. Schronieniem tym może być uchylone okienko piwniczne lub niewielki otwór umożliwiający kotom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych albo budka dla kotów usadowiona w zacisznym miejscu posesji.

 

Apelujemy także, o współpracę i udzielanie pomocy społecznym opiekunom kotów oraz osobom wrażliwym na los tych zwierząt, którzy udostępniają im schronienie lub organizują takie miejsca.

 

 

Wyrażamy nadzieję, iż realizacja niniejszego apelu spotka się z Państwa akceptacją i czynnym udziałem, za co z góry dziękujemy

 

KOTY ULICZNE TO ZWIERZĘTA, KTÓRE MAJĄ PRAWO DO WOLNOŚCI

  • Kocia natura wymaga poszanowania dla swobody bytu.

  • Tylko koty chore i nieprzystosowane wymagają stacjonarnej opieki, pozostałe mają prawo wybrać miejsce swojego zamieszkania.

MIASTO BEZ KOTÓW – TO MIASTO ZE SZCZURAMI

  • Sanitarna rola kotów w mieście jest tak duża, że dyskusji nie podlega.

  • Nawet dobrze podkarmione koty zachowują instynkt łowcy. Dokarmianie kotów nie wywołuje ich obojętności wobec gryzoni. Wręcz przeciwnie zdrowy i silny drapieżnik jest znacznie bardziej skuteczny.

  • Chory kot podwórkowy nie będzie ani skutecznym łowcą ani ozdobą podwórka. A wystarczy tylko dotrzeć z nim do weterynarza by go wyleczyć i przywrócić mu chęć do życia.

 

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Żarach w ubiegłym roku współpracowało

 z ponad dwudziestoma opiekunami społecznymi dziko żyjących kotów na terenie miasta Żary. W ramach współpracy opiekunowie przez okres zimowy od listopada do marca dostawali od nas worki z suchą karmą dla kotów.

W tym roku ponownie ruszyliśmy z akcją dokarmiania kotów – większość opiekunów z zeszłego roku wyraziła chęć dalszej współpracy, zgłosili się też nowi opiekunowie. W poprzednim tygodniu rozpoczęliśmy rozwożenie karmy, ostatnia partia pojedzie jutro.

 

Jeśli jesteś opiekunem społecznym kotów na terenie naszego miasta i chciał/a byś podjąć z nami współpracę wystarczy się z nami skontaktować pod nr Schroniska 68 444 71 47

powrót